1. Dacă, de exemplu, transport cereale de la un client la alt client, pe o distanță de aproximativ 80 km, atunci pot realiza un astfel de transport cu funcția OUT, sau acest mod nu este recomandat?

Mariusz Hendzel: În acest caz avem de-a face cu un transport rutier obișnuit, deci nu este posibil să se utilizeze funcția OUT a tahografului.

2. Dacă transport propriile mărfuri, pe care le vând fermierilor (semințele si cereale) sunt obligat să folosesc tahograful sau pot utiliza funcția OUT?

Mariusz Hendzel: Și în acest caz aveți obligația să utilizați tahograful, deoarece transportul pentru propriile nevoi (vânzarea bunurilor dumneavoastră) este în mod normal supus reglementărilor. Vă rugăm să rețineți faptul că doar agricultorii care își transportă propriile culturi, pe o distanță de până la 100 km de la ferma lor, sunt scutiți de aplicarea reglementărilor, însă un alt furnizor decât agricultorul, nu este scutit de respectarea acestora.

3. Funcția OUT poate fi utilizată de către șofer atunci când se deplasează doar cu un tractor – adică, dacă trimit un tractor din Polonia în Germania pentru a colecta o remorcă nouă, atunci pot utiliza pe întregul drum funcția OUT?

Mariusz Hendzel: La dus, da, dar pe drumul de întoarcere, ar trebui să folosiți în mod normal tahograful; de asemenea primul drum cu tractorul trebuie să fie documentat pe card cu o intrare manuală ca „altă activitate”.

4. Mi s-a spus că funcția OUT poate fi utilizată doar pe drumurile care nu sunt publice.

Mariusz Hendzel: Vă sugerez să citiți art. 3 și art. 13 din Regulamentul 561/2006. Autobuzele urbane, vehiculele de asistență rutieră, cele destinate transportului deșeurilor municipale, întreținerii drumurilor (vehicule de sablare) – toate aceste vehicule se deplasează în mod normal pe drumuri publice, sunt echipate cu tahografe și utilizează funcția OUT și totul este în conformitate cu reglementările.

5. Dacă transport produse pe terenul unei companii, pe care nu are acces oricine (adică, din punct de vedere legal, este un teren privat), se poate folosi funcția OUT?

Mariusz Hendzel: Da, aici poate fi folosita funcția OUT. În plus – șoferul nu trebuie să dețină un permis de conducere – desigur, în calitate de angajat, el este supus normelor de sănătate și siguranță prevazute de legislația în vigoare.

6. Am primit o sancțiune în următoarea situație: Am mers cu vehiculul spre service, mai puțin de 50 de minute; primisem și o ștampilă de la service pe documentul listat din tahograf dar BAG ne-a sancționat cu o amendă de 750 EUR. Am făcut recurs de trei ori și, în total cu costurile procedurilor administrative, sancțiunea a crescut la 1.300 de euro. Care este motivul aplicării sancțiunii?

Mariusz Hendzel: Pot exista mai multe motive. Cel mai adesea, în astfel de situații activarea funcției OUT și indicarea călătoriei ca fiind una de service nu este considerata o variantă credibilă (de exemplu, conducerea pe un traseu pe care nu există unități de service). Ar trebui să se țină seama de faptul că inspectorii de control au de-a face în mod regulat cu abuzul acestor reguli.